Chalupa Maletínka


Průběh rekonstrukceKategorie: bydlení
Status: realizace
Místo: Starý Maletín
Rok: 2016
Autoři: Zbyněk Mrkus

 

 

Umístění v zástavbě

 

 

 

 

 

Podoba během rekonstrukce

Podoba během rekonstrukce

Podoba během rekonstrukce

Podoba během rekonstrukce

Podoba během rekonstrukce

 

 

 

 

Rekonstrukcí domu na víkendové bydlení je upravena dispozice a poetika domu. Používám tradičního obrazu letního domu. Starý Maletín, kovárna, potok Mírovka, nádrž, Vančurovo Rozmarné léto. Emailové nátěry dřeva, plovárenský nábytek, tapety v lehátkovém stylu, výmalba malířskými válečky, hlazená vápenná omítka.
Rekonstrukce domu respektuje půdorysnou stopu domu, při drobných úpravách dispozic, navrací původní rozvržení i vzezření, změněné poslední tvrdou přestavbou. Velká trojdílná okna jsou nahrazena dvoukřídlými, zasazena do původních otvorů. Po odstranění rákosových podhledů jsou přiznány původní trámové stropy se záklopem. V místě vrat je navrženo okno se sníženým parapetem k sezení.Nákres rekonstrukce

Užívání domu se navrací ke způsobu bydlení ve vesnickém stavení. Společná místnost slouží jako obývací pokoj, jídelna i kuchyně. Nově budovaná koupelna a skládek se nachází v místech dosluhujícího skládku. V nejstarší části domu je navržena ložnice. Jednotlivé místnosti propojuje chodba, ze které vede schodiště do podkroví. Původní půda je upravena pro odpočinek jednotlivých obyvatel domu. Jsou zde nově zbudovány tři pokoje se společnou koupelnou a toaletou. Oprava střechy přiznává konstrukci krovu. Zahrada s jezírkem nabádá k aktivnímu odpočinku, který si můžete dopřát i Vy na Chalupa Maletínka.