Dny architektury 2016


Pohled do přednáškové místnostiStatus: Festival architektury Šumperk
Místo: Šumperk
Rok: 2016
Pořadatelé: Zbyněk Mrkus, Zdeněk Dohnálek, Radan Volnohradský se spol. Šumperský okrašlovací spolek a o. s. Kruh

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poutač na Hlavní třídě v Šumperku

Program Dnu Architektury

Zábava pro děti

Propagační materiál

Workshopy nejen pro děti

Detailní program Dnu Architektury

Šumperk slavil dny architektury

Přelom září a října se v Šumperku nesl v duchu architektury. Skupina mladých místních architektů v těsné spolupráci se Šumperským okrašlovacím spolkem (ŠOS) a pod záštitou o.s. Kruh připravila bohatý program zacílený na všechny věkové kategorie. Šumperk se tak poprvé ve své historii připojil k více než šesti desítkám dalších měst již šestého ročníku celorepublikového festivalu Dny architektury.
„Základní motivací bylo vzbudit v široké šumperské veřejnosti zájem o veřejný prostor a oživit stará místa novými aktivitami,“ říká ke zrodu myšlenky jeden z organizátorů, arch. Zdeněk Dohnálek. I proto byl šumperský program hned po Praze a Brnu nejpestřejší v celé republice.
Festivalovou základnou se stal nepřehlédnutelný „šumperský mrakodrap“ - vyprázdněná výšková budova Prametu. Jedinečné prostory ocenila i hlavní hvězda festivalu architekt David Vávra, který hned dvakrát uhranul šumperské publikum. Průmyslové prostory se staly netradiční kulisou také pro 3. PechaKucha Night, festivalové kino, tématické přednášky, výstavy i café bar. „Už samotná cesta nákladním výtahem byla pro návštěvníky zážitkem, 6. patro navíc poskytlo jedinečný výhled na panorama města,“ doplňuje Radovan Auer, předseda ŠOS.
Speciálně pro festival byla na rušné Hlavní třídě postavena z lešenářských trubek velká kostka festivalového centra. Zde se přímo před zraky kolemjdoucích odehrávaly dětské workshopy, podávala dobrá káva, jezdilo na koloběžce a diskutovalo o architektuře. „Součástí festivalu byla i aktivizace společnosti. Podněty ke změnám mohli lidé lepit na velkou mapu Šumperka. Sešlo se jich více než 100 a budeme s nimi nadále pracovat,“ dodává arch. Radan Volnohradský.
Festival se stal jedinečným i po organizační stránce. Architekti ve spolupráci se Spolkem utvořili silný a na externí podpoře nezávislý tým, ve kterém měl každý člen svůj nezastupitelný podíl na přípravách festivalu. „Obecní spolky podobného typu hrají pro podobné aktivity „zdola“ nenahraditelnou roli. Bez jejich spolupráce si zdárný průběh festivalu nedovedeme představit,“ komentuje spolupráci arch. Zbyněk Mrkus a doplňuje: „Materiálová podpora od lokálních firem spolu se zapojením místního učiliště při stavbě festivalového centra je přesně to, co dává naší dobrovolné činnosti smysl.“

Odkaz na stránky dne architektury najdete zde.