Dny architektury 2017


Pohled do přednáškové místnostiStatus: Festival architektury Šumperk
Místo: Šumperk
Rok: 2017
Pořadatelé:  Zbyněk Mrkus, Vít Janků ve spolupráci s Šumperský okrašlovací spolek a o. s. Kruh
Foto: Lucie Pešková

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poutač na Hlavní třídě v Šumperku

Program Dnu Architektury

Zábava pro děti

Propagační materiál

Workshopy nejen pro děti

Detailní program Dnu Architektury

Druhý ročník Dnů architektury

Stejně jako v předchozím roce se v Šumperku přelom září a října nesl v duchu Dnů architektury. Místní architekti Zbyněk Mrkus a Vít Janků v těsné spolupráci se Šumperským okrašlovacím spolkem pod záštitou o.s. Kruh připravili bohatý program.

Přednášky proběhly v železniční výtopně Českých drah a. s., která je výjimečnou technickou památkou. „Jedná se opravdu o úžasnou stavbu úžasných stavitelů,“ zdůvodňuje jeden ze dvou odborných garantů akce, architekt Vít Janků. „Fascinující je střecha, sestavená z dvoutunových vazníků v bezjeřábové době,“ doplnil. Zajímavý prostor tak umocnil přednášku architektů a designérů. Vystoupil profesor Jiří Pelcl, světově uznávaný designér, rodák z Postřelmova, odkud pocházela i další účinkující a Pelclova úspěšná žačka Romana Jašková.

V rámci večera proběhla také anketa o aktuálním stavu architektury a urbanismu v Šumperku. Výsledky ankety popisuje Radek Auer. „Respondenti se většinově shodli na tom, že město se nerozvíjí a ještě více se shodli na potřebě městského architekta“ Vyvrcholením Dnů architektury byla diskuze místních architektů a vedení města o potřebě městského architekta. Své zkušenosti s jeho fungováním ve srovnatelném městě přinesl chrudimský místostarosta Jan Čechlovský. „Chrudim je pro nás dobrým příkladem, kde městský architekt funguje 12 let, přestože v současné době není zákonná povinnost tuto pozici zřizovat“, komentuje Zbyněk Mrkus.

Součástí šumperských Dnů architektury byla také vyjížďka historickým autobusem na zámek v Rudě nad Moravou. Zámek má nové majitele, kteří ho poprvé otevřeli veřejnosti.