Rodinný dům v Bělkovicích – Lažanech


Pohled na řešení rodinného domuKategorie: bydlení
Status: ve výstavbě
Místo: Bělkovice – Lažany
Rok: 2014
Autoři: Zbyněk Mrkus, Petr Fornůsek

 

 

Umístění rodinného domu

 

 

 

 

 

Půdorys 1. NP

Půdorys 1. NP

Půdorys 2. NP

Řez rodinného domu

 

 

 

Novostavbu rodinného domu najdeme na okraji hanácké vesnice Bělkovice – Lažany. Stavební parcela je rohová, mírně svažitá. Rodinný dům tvoří tradiční figura s hospodářskou přístavbou.

Návrh vychází z místní stavební typologie – přízemní dům s podkrovím zvednutého o půlpatro a hospodářského stavení. Červená fasáda domu odkazuje na historicky používané režné zdivo.

Dům umožňuje rozdělení do dvou částí, které v pozdějších letech zajistí jeho snazší a méně nákladný chod. V přízemí se nachází kuchyně s jídelnou, oddělenou od obývacího pokoje krbem. Obývací pokoj je otevřený do krovu a tvoří tak obytnou galerii propojující přízemí s podkrovím. Ložnice a ostatní obytné místnosti se obrací do zahrady. V přízemí je přímý vstup na terasu. Do druhého patra se dostaneme po schodišti vedoucího z obývacího pokoje. Zde se nachází pracovna, hostinský pokoj, dva dětské pokoje, koupelna, toaleta a malá úklidová místnost.

V hospodářském stavení je místo pro dvě automobilová stání a malá dílna se skladem k uschování zahradní techniky a zahradního nábytku. Přechod suchou nohou do domu zajišťuje lehká konstrukce přístřešku, která plní funkci stínění a krytí zápraží (terasy).